domoforma.pl

Dom i wnętrza

Styropian na podłogę
Budownictwo

Styropian na podłogę – czym się kierować przy jego wyborze?

Budowa domu nie jest łatwym zadaniem. To proces, który składa się z wielu elementów. Jednym z nich jest ułożenie posadzki. Oznacza to konieczność wyboru odpowiedniego styropianu. Dziś to bardzo popularny sposób na ocieplenie podłogi. Na rynku dostępne są różne rodzaje styropianu. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy wyborze tego konkretnego. Wszystko po to, aby styropian spełnił swoje zadania.

Zalety styropianu na podłogę

Dlaczego styropian jako środek do ocieplenia podłogi cieszy się dziś tak dużą popularnością? Wynika to z kilku konkretnych powodów. Po pierwsze, styropian jest łatwy w obróbce. Można go w prosty sposób formować i przycinać. Po drugie, jest to materiał dość tani. W porównaniu z innymi materiałami nawet bardzo tani. Po trzecie, dobrej jakości styropian jest materiałem odpornym na wiele czynników, w tym na wilgoć, promieniowanie UV czy substancje chemiczne. I po czwarte, styropian charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Oznacza to małe straty ciepła w ocieplanym powietrzu. Wszystko to sprawia, że styropian na podłogę jest tak często wybierany.

Parametry styropianu podłogowego

Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy styropian na podłogę spełni swoje zadania. Przy wyborze tego konkretnego, pod uwagę wziąć należy kilka istotnych parametrów. W pierwszej kolejności wymienić trzeba współczynnik przewodzenia ciepła. Im jest wyższy, tym lepiej. Współczynnik ten oznaczany jest symbolem „lambda”. Drugim istotnym parametrem jest grubość i twardość materiału. Parametry te powinny być odpowiednio dobrane do typu ocieplanej podłogi. Kolejny parametr to wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Styropian podłogowy powinien być wytrzymały na duże obciążenia. Na koniec wymienić trzeba jeszcze obniżoną absorpcję wody. Dotyczy to w szczególności styropianu stosowane bezpośrednio na gruncie. W takim przypadku styropian nie może wchłaniać wody.

Wybór styropianu podłogowego

Jaki styropian na podłogę sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim ważna jest jego grubość. Styropian podłogowy nie może być ani za cienki, ani za gruby. W pomieszczeniach, w których nie ma zbyt dużego obciążenia, takich jak salon czy sypialnia, dobrze sprawdzi się styropian o wytrzymałości 80 kPa. W przypadku takich pomieszczeń jak kuchnia, w których stać może dość ciężki sprzęt AGD, lepszym wyborem będzie styropian o większej wytrzymałości. Wspomniano już o współczynniku przewodzenia ciepła. Warto postawić na styropian o niskim współczynniku Lambda. Będzie on skutecznie izolować i utrzymywać ciepło.