domoforma.pl

Dom i wnętrza

Jak zaplanować urządzanie salonu
Dom

Jak zaplanować urządzanie salonu?

Planowanie wystroju salonu to ważny element urządzania wnętrza, który wpływa zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę tego pomieszczenia. Dzięki właściwemu rozmieszczeniu poszczególnych elementów umeblowania pokój nabiera przytulności i sprzyja relaksowi – zarówno w samotności, jak i w gronie znajomych i bliskich. Co warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu salonu? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Zanim wybierzesz się na zakupy, zaplanuj przestrzeń

Zanim zaczniesz urządzać salon, poznaj dokładnie jego wymiary. Zmierz nie tylko długość i szerokość pomieszczenia, ale też odległość między oknami a narożnikami pokoju, wysokość, na której są zamontowane kaloryfery, głębokość wnęk itp. To pomoże Ci określić, jakie meble zmieszczą się w przestrzeni, a tym samym zawęzi obszar poszukiwań.

Rozplanowanie salonu będzie prostsze, jeśli sporządzisz plan lub szkic wnętrza, uwzględniając okna, drzwi, gniazdka elektryczne i inne stałe elementy oraz wszystkie zmierzone odległości. Dlaczego plan ma tak duże znaczenie? Z jednej strony pozwala na określenie wielkości i liczby potrzebnych mebli, a z drugiej ułatwia dobre rozplanowanie ich ułożenia pod względem czysto technicznym. Przykładowo – strefa z telewizorem, kinem domowym czy konsolą będzie musiała znajdować się w pobliżu gniazdek, aby nie prowadzić kabli przez cały pokój, a duża komoda czy kanapa nie powinny zasłaniać kaloryfera, bo mogłoby to sprawić, że pomieszczenie nie nagrzewałoby się równomiernie. Prosty szkic pomieszczenia pozwoli Ci lepiej zwizualizować sobie dostępną przestrzeń i ułatwi planowanie.

Wyznacz strefy w obrębie pomieszczenia

Na etapie planowania warto też zastanowić się, do jakich celów będzie służyć Twój salon. Czy ma to być przestrzeń do relaksu, pracy, wspólnego spożywania posiłków, czy do czytania lub oglądania telewizji? A może do wszystkiego po trochu? Jeśli planujesz dla swojego salonu więcej niż jedną funkcję, możesz podzielić go wizualnie na mniejsze strefy, żeby ułatwić sobie rozlokowanie mebli. Kącik telewizyjny czy czytelniczy możesz odgrodzić za pomocą regału lub dużego kwietnika, a strefę relaksu z ławą i kanapą oddzielisz od strefy jadalnej, kładąc w jednej z nich puchaty dywan. Do wyznaczania stref możesz też użyć parawanów, większych mebli, ścianek czy po prostu odmiennej kolorystyki. Jest to znakomity sposób na to, by jedno pomieszczenie wykorzystywać na wiele sposobów, a przy tym uczynić je maksymalnie funkcjonalnym.

Zastanów się nad kolorystyką wnętrza

Kolory mają ogromne znaczenie dla atmosfery wnętrza i jego funkcjonalności. Najlepiej dobierać je, kierując się stylem, jaki ma panować w pomieszczeniu. Przykładowo styl skandynawski często wykorzystuje jasne, stonowane barwy, takie jak biel, szarość, beż, pastele i delikatne odcienie drewna, z kolei industrialny stawia na czerń, a także rdzawe i metaliczne akcenty. Jeśli marzy Ci się salon w stylu boho, najlepiej sprawdzą się żywe i jasne kolory, takie jak czerwony, fioletowy, zielony i niebieski. A może chcesz, żeby Twój salon charakteryzował się klasycznym, ponadczasowym wyglądem? Tu sprawdzą się neutralne kolory takie jak beż, krem, brąz i bordo, doprawione odrobiną złota. Urządzając salon, najlepiej wybrać jeden dominujący kolor, który znajdzie odzwierciedlenie na ścianach lub w przypadku większych mebli, a następnie dobrać do niego dwie lub trzy barwy dodatkowe. Mogą uzupełniać one dominujący kolor lub zgrywać się z nim na zasadzie kontrastu.

Dobierz meble i akcesoria

Następny krok to wybór mebli, które umieścisz w salonie. Najlepiej zacząć ich kupowanie od tych, które zajmują najwięcej miejsca, czyli kanapy, foteli, ławy czy stołu. To one zdefiniują, ile ostatecznie możesz poświęcić miejsca na mniej kluczowe dla funkcjonalności pomieszczenia elementy. Wyborowi sofy czy narożnika oraz foteli warto poświęcić szczególnie dużo uwagi. To one nadają ton całemu pomieszczeniu i to do ich stylu oraz kolorystyki będziesz dobierać resztę wyposażenia. Dodatkowo powinny być one wygodne, dobrze wyprofilowane i obite miłym w dotyku materiałem, aby można było spędzać na nich komfortowo nawet długie godziny. Warto też zadbać o to, by charakteryzowały się one wysoką jakością, gdyż te meble są wyjątkowo często używane, a tym samym narażone na uszkodzenia mechaniczne, przetarcia czy prucie.

Kiedy masz już wybrane podstawowe umeblowanie, można przystąpić do wybierania pozostałych dużych elementów wyposażenia. Mowa tutaj o szafach, komodach, regałach, krzesłach, małych stolikach itd. Dopiero po skompletowaniu tych mebli przejdź do wybierania akcesoriów i dodatków. Wtedy masz kontrolę nad całym procesem, możesz dbać o spójność wystroju i o to, żeby cała aranżacja była nie tylko piękna, ale i funkcjonalna.

W przypadku dodatków takich jak obrazy, figurki, serwety, poduszki, lampy, pudełka na drobiazgi czy rośliny doniczkowe warto kierować się nie tylko wyglądem, ale i tym, w jaki sposób wpłyną na charakter wnętrza. To od nich w dużym stopniu zależy, czy pomieszczenie będzie chłodne i eleganckie, przytulne i miłe, czy nowoczesne i minimalistyczne.

Artykuł sponsorowany