domoforma.pl

Dom i wnętrza

najlepsze piece gazowe
Budownictwo

Jaki piec gazowy wybrać?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa każda osoba, która buduje dom lub ma zamiar wymienić piec zastanawia się, jakie są najlepsze piece gazowe. Z pewnością podjęcie odpowiedniej decyzji nie jest wcale takie łatwe. Aby dokonać prawidłowego i satysfakcjonującego zakupu warto nie olewać sprawy i poświęcić odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się z tematem. Na samym początku należy wiedzieć, że działanie określonego pieca jest w pełni zależne od jego rodzaju. 

Wybór pieca gazowego

Trzeba wiedzieć, iż największa i najbardziej dostrzegalna różnica jest w przypadku kotłów kondensacyjnych oraz tradycyjnych. Kotły, które mają otwartą pracę spalania działają poprzez nadmuch powietrza atmosferycznego. Natomiast piece gazowe pobierają paliwo w postaci gazu ziemnego. Należy również wiedzieć, iż w kotłach gazowych energia przez nie wytwarzana wędruje do konkretnych źródeł. Dosyć często są uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii. Musimy również wiedzieć, że piec musi być dokładnie zabezpieczony, a także serwisowany, ponieważ spaliny mogą dostać się do naszego pomieszczenia, co doprowadziło do zaczadzenia. Jednakże w nowych piecach zazwyczaj dołączany jest sterownik, który w pełni nas chroni przed takimi sytuacjami, co jest naprawdę ogromną zaletą. Oprócz tych zalet mamy też czujniki temperatury, presostaty odpowiedzialne za wyłączenie kotła, w sytuacji gdy dojdzie do nieprawidłowości przy wdmuchiwaniu powietrza atmosferycznego. Dodatkowo powinien posiadać termostaty graniczne, dzięki czemu maksymalna temperatura nie zostanie przekroczona. Powinniśmy także wyposażyć się w detektor czadu oraz o regularnym serwisie instalacji grzewczej, co niestety jest koniecznością, jeżeli chcemy być w pełni bezpieczni. Wyróżniamy kotły kondensacyjne i tradycyjne. Te pierwsze są bardziej efektywne. Nie wymagają specjalnych pomieszczeń przeznaczonych pod kotłownię. W przypadku tych drugich wytwarza się energia cieplna, w wyniku której wytwarzane są spaliny. Instalacja sprawia, że spaliny są wydalane na zewnątrz. Dla porównania w piecach kondensacyjnych dochodzi do skraplania pary wodnej, co prowadzi do pozyskiwania jest energii cieplnej. Ciekawą sprawą jest, że wybierając piec kondensacyjny cena rachunków będzie o wiele niższa. 

Piec gazowy jednofunkcyjny oraz dwufunkcyjny

Może także spotkać, piec jedno oraz dwufunkcyjny. Ich sposób działania jest zupełnie inny. Zadaniem pieca jednofunkcyjnego jest przede wszystkim ogrzewanie wody znajdującej się w instalacji grzewczej. Można dokupić także zasobnik, co pozwoli na ogrzewanie wody użytkowej. Sprawdzi się idealnie w domach o dużej kubaturze, będziemy mogli dostrzec jego wydajność. Natomiast z kolei drugie rozwiązanie wyposażone jest w specjalny wymiennik przepływowy, który odpowiada za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Charakteryzuje się małą wydajnością w przypadku mieszkań o dużych kubaturach. Woda podgrzewa się dopiero wtedy kiedy zaczniemy z niej korzystać, co niestety jest dużą wadą. W takiej sytuacji woda zbyt szybko ulega wychłodzeniu. Nie spodoba się do wielu osobom.