domoforma.pl

Dom i wnętrza

pręty kompozytowe
Lifestyle

Pręty kompozytowe- jakie mają cechy i gdzie się sprawdzą?

Pręty z kompozytu to nowoczesny i powszechnie wykorzystywany materiał budowlany. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stanowi on świetną alternatywę dla tradycyjnego zbrojenia betonu. Pręty produkuje się z włókna szklanego, węglowego, bazaltowego albo aramidowego połączonego polimerem na bazie żywic. W branży budowlanej docenia się zwłaszcza ekonomiczność użycia tego materiału i to, że jest on rozwiązaniem ekologicznym.

Pręty kompozytowe i ich najważniejsze cechy

Pręty z kompozytu cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Przede wszystkim są to materiały odporne na korozję. Nie zaszkodzi im działanie wilgoci i wody, w tym także tej słonej. To także elementy charakteryzujące się nawet 2,5 razy większą wytrzymałością na rozciąganie od stali. Warto dodać, że są przy tym od niej nawet 9 razy lżejsze, co znacząco ułatwia transport i ogranicza koszty magazynowania, jak i samej budowy obiektu. Pręty wykonane z kompozytu wyróżniają się też odpornością chemiczną, a więc można po nie sięgać także w środowiskach kwaśnych czy alkalicznych. Co ważne, są izolatorem elektrycznym i nie przewodzą prądu, ponadto nie zaburzają przenikania fal magnetycznych. Istotne jest też to, że materiały mają niski współczynnik przenikania ciepła i nie wiążą się z efektem ekranowania, przez co nie wpływają na działanie domowych sieci wifi.

Decydując się napręty z kompozytu, można mieć pewność, że jest to rozwiązanie na długi czas. Jego żywotność szacuje się na 80 lat. Pręty kompozytowe zachowują swoje właściwości nawet w przypadku bardzo skrajnych temperatur wynoszących rzędu od -70°C do +100°C.

Pręty kompozytowe- gdzie są wykorzystywane?

Pręty z kompozytu to uniwersalny materiał budowlany, po który sięgają różne gałęzie budownictwa. Wykonuje się z nich obiekty tymczasowe, czy też elementy konstrukcji żelbetonowych. Pręty znajdują zastosowanie w budownictwie drogowym między innymi do budowy ramp, pomostów drogowych. Ponadto okazują się przydatne w czasie tworzenia konstrukcji inżynierskich jak ekrany akustyczne, bariery energochłonne, wiadukty, pomosty. Tworzy się także z nich fundamenty specjalne, oczyszczalnie ścieków, silosy, konstrukcje nadmorskie, gdyż są one odporne na agresywne czynniki środowiskowe. Można za ich pomocą także wzmacniać istniejące konstrukcje. Ponadto materiał ten sprawdza się podczas wznoszenia ogrodzeń, podmurówek, paneli betonowych, słupków.

Pręty kompozytowe to materiały trwałe i odporne na wiele szkodliwych czynników. Właśnie dlatego są tak często wykorzystywane podczas tworzenia wszelkiej maści obiektów i konstrukcji.

Materiał zewnętrzny