domoforma.pl

Dom i wnętrza

dlaczego hortensja nie kwitnie
Ogród

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Hortensje to jedne z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Nie ma się czemu dziwić! Są to krzewy o pięknych, dużych kwiatach, których kolorystyka zachwyca. Zdarza się jednak, że hortensje przestają kwitnąć. Dlaczego tak się dzieje?

Jak dbać o hortensje?

Hortensje są krzewami, które zachwycają kwiatami przez całe lato, aż do późnej jesieni. Ich kwiaty mogą przybierać różowy, biały, czerwony a nawet niebieski kolor.

Hortensje to krzewy, które osiągają wysokość od 1 metra do 1,5. Świetnie sprawdzają się jako rośliny na żywopłot, którego nie trzeba przycinać. Pięknie wyglądają również w barwnych kompozycjach. Idealnie prezentują się jako krzewy posadzone na trawniku. Będą również stanowiły ozdobę tarasu, miejsca przy ogrodowej huśtawce czy altance.

Sadząc hortensję należy pamiętać, że nie lubią one gleby ciężkiej, gliniastej i zalewowej. Świetnie czują się w ziemi przepuszczalnej, która jest próchniczna i wilgotna. Lubią miejsca słoneczne, w których lepiej kwitną. W miejscu półcienistym będą lepiej się rozwijały.

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Hortensje można podzielić na krzewy, które kwitną na pędach tegorocznych i zeszłorocznych.

Hortensja ogrodowa, jedna z najpopularniejszych, zaliczana jest do krzewów kwitnących na pędach tegorocznych. Zastanawiając się dlaczego hortensja nie kwitnie należy sprawdzić, czy pędy rośliny nie przemarzły. Zdarza się, że w czasie wczesnojesiennych przymrozków przemarza wierzchołek lub cały pęd wraz z zawiązkami kwiatów.

Chcąc, by hortensja pięknie kwitła należy na okres zimowy dokładnie ja zabezpieczyć. Roślinę należy okryć słomą, stroiszem (gałązkami iglaków), papierem lub agrowłókniną. Nie można również zapomnieć o zabezpieczeniu korzeni rośliny. Hortensje kopczykujemy tak jak różę.

Trzeba pamiętać, że chcąc zabezpieczyć krzew należy już we wrześniu ją okryć. To właśnie pierwsze, najwcześniejsze przymrozki są najgroźniejsze dla hortensji. Tuż przed zimą i dużymi mrozami należy pędy krzewu przygiąć do ziemi i obsypać delikatnie ziemią. Wraz z narastaniem mrozów należy podsypywać coraz więcej ziemi. W ten sposób na zimę powstanie kopczyk o wysokości 10 -15 cm.

Dodatkowo można roślinę podsypać warstwą liści. Zabezpieczenie usuwamy dopiero w połowie kwietnia.

Zastanawiając się dlaczego hortensja nie kwitnie trzeba również pamiętać o prawidłowym przycinaniu kwiatostanów. Wykorzystując hortensje do zimowych bukietów należy obcinać wyłącznie główki kwiatów z krótką, 3-4 centymetrową łodyżka. Ucinając dłuższą łodygę można przez przypadek uciąć pąk wierzchołkowy.

Hortensje jednoroczne czyli bukietowe lub drzewiaste są znacznie bardziej wytrzymałe. Są to krzewy, które kwitną na pędach tegorocznych, dlatego nie należy obwiać się, że roślina przemarznie.

Trzeba pamiętać, że hortensje jednoroczne należy bardzo mocno przyciąć wczesną wiosną. Krzew przycina się do 1/2 wysokości lub do około 20 cm nad ziemią. Należy pamiętać, że u starsze rośliny przycina się tuż nad 3 lub 4 pakiem. Można również stosować zasadę, że skracamy pędy o 2/3 długości.

Trzeba również pamiętać, że chcąc pobudzić rośliny do wzrostu i kwitnienia po zimowym odpoczynku konieczne jest nawożenie rośliny. W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, czy będziemy używać nawozu organicznego czy zdecydujemy się na nawozy mineralne.

Nawożenie hortensji należy rozpocząć wczesną wiosną i kontynuować w czasie całego okresu kwitnienia. Nawozów, które pobudzają do wzrostu przestajemy używać pod koniec sierpnia. Od września do października można stosować nawozy nie zawierające azotu, które wspomogą kwitnienie w kolejnym roku.