domoforma.pl

Dom i wnętrza

pokój zabaw dla dzieci
Wnętrza

Pokój zabaw dla dzieci- miejscem, gdzie maluchy mogą w pełni poczuć, co to dobra i niczym nieskrępowana zabawa

Dzieci podobnie jak dorośli powinny mieć swój kącik, w którym będą wypoczywać, bawić się oraz zażywać samotności zawsze wtedy, kiedy najdzie je na to ochota. Takim azylem dla malucha powinien być z pewnością pokój do zabaw dla dzieci.

Dlaczego warto wygospodarować trochę wolnej przestrzeni na pokój zabaw dla dzieci?

Po pierwsze, bo jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Dzieci zyskują osobistą przestrzeń do zabawy. A rodzice nieco więcej świętego spokoju i przekonanie, że nareszcie zabawki malucha nie będą porozrzucane nieustannie po całym domu. Po drugie pokój zabaw dla dziecka pozwala zorganizować rodzinną zabawę tak, by bałagan był tylko w jednym pomieszczeniu, a nie w całym mieszkaniu.

Po trzecie taki pokój to gwarancja, że zabawki dziecka są w pełni bezpieczne i się nie pogubią. W końcu są ulokowane w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach. Pokój zabaw dla dzieci to też zachęta do tego, żeby nasza pociecha puszczała wodze fantazji i nie bała się marzyć, ani odkrywać świat poprzez zabawę.

Jaki powinien być pokój zabaw dla dzieci?

Na pewno duży i przestronny. Nie może być mały, bo inaczej byłby tylko składzikiem na zabawki, a nie miejscem zabaw z prawdziwego zdarzenia. Po drugie dziecięcy pokój zabaw powinien być kolorowy, nasłoneczniony oraz ciepły. Dzieci będą w końcu spędzać w nim długie godziny.

Po trzecie pokój ten musi być na parterze najlepiej, żeby był ulokowany niedaleko sypialni rodziców. To po to, by mieli oni wgląd w poczynania swoich pociech. Nie zaszkodzi też, by na jego ścianach znajdowały się jakieś kolorowe rysunki. To ma być przecież kolorowe, wesołe i przyjazne maluchom miejsce. Dobrym pomysłem jest też tapeta w misie, gwiazdki czy inne postacie ze znanych bajek.

Jakie typy zabawek mogą być w pokoju dla dzieci

Tam przede wszystkim powinny się znajdować wszelkie samochodziki, klocki, czy grające sprzęty muzyczne. Po drugie w pokoju zabaw dla dzieci z powodzeniem można postawić wszelkie namioty, zamki dmuchane, czy siedziska. To także odpowiednie miejsce na wszelkiego rodzaju puzzle, planszowe gry, czy kolorowanki.

W pokoju zabaw będą one mogły spokojnie poczekać w biurku szuflady, aż ich właściciel po nie sięgnie i zechce się nimi dłużej pobawić. W pokoju gier i zabaw raczej nie powinny nocować ulubione pluszaki naszych pociech. One mają całkiem inne przeznaczenie, w związku z czym powinny towarzyszyć naszym pociechom przede wszystkim w sypialni.

Kiedy można realnie zastanawiać się nad udostępnieniem dziecku pokoju zabaw

O pokoju zabaw dla dziecka można pomyśleć dopiero wtedy, gdy nasza pociecha nieco podrośnie, to znaczy będzie szła do zerówki. Wcześniej taki pokój i tak nie ma sensu, bo maluch w nim nie usiedzi i tak będzie się kręcił ze swoimi zabawkami po całym mieszkaniu.

Przedszkolakowi łatwiej wytłumaczyć, że ma bawić się tymi skarbami jedynie w tym pokoju. Poza tym dla niego taki pokój to będzie również przyjemna niespodzianka i znak, że rodzice nie traktują go już, jak pierwszego lepszego niemowlaka.