domoforma.pl

Dom i wnętrza

Jak prawidłowo wykonać montaż klimatyzacji?
Wnętrza

Jak prawidłowo wykonać montaż klimatyzacji?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że montaż klimatyzacji może przynieść domownikom zdecydowanie więcej korzyści niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Godny uwagi jest fakt, że urządzenia znajdujące się w ofercie asortymentowej renomowanych producentów służą nie tylko do schładzania wybranych pomieszczeń latem, ale również dogrzewania wnętrz podczas chłodniejszych miesięcy. Nie można zapomnieć, że produkt oczyszcza powietrze, które jest nawiewane do pomieszczeń, a także reguluje jego wilgotność.

Czy montaż muszą koniecznie wykonać osoby z odpowiednimi uprawnieniami?

Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zlecenie montażu klimatyzacji przeszkolonym w tym zakresie specjalistom. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tylko fachowcy posiadający odpowiednie uprawnienia – mowa przede wszystkim o certyfikacie f-gazowym – mają kompetencje, by działać w zakresie serwisu, napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, takich jak popularna klimatyzacja split. Należy mieć świadomość, że montaż klimatyzacji – w Krakowie lub innym polskim mieście – będzie wiązał się z dodatkowym wydatkiem, który należy doliczyć do ceny samego urządzenia. Przed podjęciem decyzji o wyborze profesjonalisty rekomendowane jest poprosić o wycenę takiej usługi. Na finalną cenę wpływ ma także, ile jednostek wewnętrznych będzie montowanych, jaka jest odległość do klienta, a także czy montaż będzie wymagał dodatkowych czynności, np. bruzdowania ścian.

Montaż klimatyzacji – jednostka zewnętrzna

Jednostkę zewnętrzną trzeba zainstalować poza budynkiem: na dachu, elewacji czy balkonie. Oczywiście do wspomnianego urządzenia powinno się przykręcić nóżki, a następnie ustawić w docelowym miejscu montażu. trzeba zachować wskazane w instrukcji odległości od przeszkód. Zdecydowanie najlepszą opcją będzie postawienie klimatyzatora w zacienionym miejscu na stabilnej i sztywnej podstawie. Rekomendowane jest także uwzględnienie hałasu, który będzie generowany przez urządzenie w trakcie pracy. Aspekt ten ma bardzo istotne znaczenie w przypadku montowania klimatyzacji w mieszkaniu. Należy zadbać o to, by klimatyzacja do mieszkania znajdowała się możliwie najdalej od okna sąsiadów czy balkonu. Trzeba także pamiętać o podłączeniu odpływu skroplin. Przyłącze powinno się zainstalować pod spodem jednostki zewnętrznej. W ten prosty sposób woda zostanie odprowadzona na zewnątrz urządzenia w trakcie trybu ogrzewania klimatyzacją. Kolejnym etapem będzie przyłączenie przewodu freonowego. W najprostszym możliwym ujęciu są to dwie rurki o różnych średnicach, które są owinięte otuliną termiczną. Oczywiście właściwy montaż klimatyzacji będzie wymagał odpowietrzenia instalacji freonowej, a także usunięcia z niej wilgoci.

W jaki sposób zamaskować kable i przewody klimatyzacji?

Osobom, którym zależy na estetyce, rekomendowane jest ukrycie rur i kabli w ścianie. Będzie to wiązało się z większymi kosztami związanymi z montażem klimatyzacji czy wydłużeniem czasu jego realizacji. Alternatywną opcją może być jednak listwa elektroinstalacyjna. Nie będzie ona bowiem wymagała od użytkownika żadnych dodatkowych prac. W zupełności wystarczy przymocować ją do ściany. Należy pamiętać, aby wylot rurki do skroplin znajdował się w miejscu, w którym kapiąca woda w żaden sposób nie będzie przeszkadzała. Nie można oczywiście po zakończeniu montażu klimatyzacji zapomnieć o przeprowadzeniu próbnego uruchomienia zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w instrukcji.

Użytkownik musi pamiętać o utrzymaniu układu czystości. Dzięki temu można będzie mieć pewność, że klimatyzator nie stanie się siedliskiem różnego rodzaju szkodliwych drobnoustrojów, grzybów i bakterii. Należy zaznaczyć, że mogą one przedostać się do wnętrza razem z nawiewanym powietrzem, dlatego zalecane jest przeprowadzenie czyszczenia przynajmniej raz w roku lub częściej (jeśli klimatyzator działa często lub na dużym metrażu).