domoforma.pl

Dom i wnętrza

dom jednopoziomowy
Budownictwo

Najlepszy wybór? Postaw na dom jednorodzinny!

W dzisiejszym świecie rozwój technologiczny posuwa się błyskawicznie. To jak wyglądamy, co jemy, gdzie mieszkamy zmienia się z roku na rok. To jak moda dyktuje, chcąc nie chcąc naszym życiem ma ogromną skalę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasi przodkowie nie wyobrażali sobie nawet, że ich dzieci, wnuki będą jeździły autami ponad sto kilometrów na godzinę czy posiadali często wiele szaf z ubraniami, które były produktem luksusowym i zarazem deficytowym. W dzisiejszych realiach coraz częściej ludzie chcą opuścić blok na rzecz swojego własnego domu, najlepiej z kawałkiem ziemi.

Najlepsza opcja

To, że żyjemy w czasach, które dają nam wielkie możliwości zarówno jeśli chodzi o medycynę czy prawo, ale i okresem żniw są zdecydowanie ostatnie lata jeśli chodzi o architekturę. Wiele osób opuszcza swoje mieszkania w blokach szukając dla siebie najczęściej poza wielkim miastem swojego lokum. To właśnie wielkie, zatłoczone, głośne miasta już nie są takim towarem ekskluzywnym jak kilkadziesiąt lat temu. Współcześni ludzie są zmęczeni opcją mieszkania w bloku gdzie jeszcze często nie mają zbyt dobrych relacji z sąsiadami. Cisza nocna, pretensje czy hałasy zza ściany sprawiają, że ludzie coraz częściej myślą o domach. Świetną alternatywą jest dla tego typu osób dom jednopoziomowy.

Korzystny cenowo

Jeśli zakładając opcję, że przenosimy się z bloku do domu jednopoziomowego najpewniej uda nam się nawet uniknąć kredytu. Suma, którą uzyskamy za mieszkanie średniej wielkości w dobrej lokalizacji z pewnością pokryje koszt budowy domu posiadającym jeden poziom. Nie ma nic przyjemniejszego niż cisza i spokój. Dom jednopoziomowy zapewni nam właśnie te cechy mi mnóstwo innych. Możliwość wyjścia na taras, zagospodarowania naszego własnego kawałka ziemi. To idealne miejsce i czas zarówno na zakładanie rodziny jak i spędzenie w lokalizacji znajdującej się blisko natury. Domy jednopoziomowe wymagają najczęściej większej powierzchni. To oczywiste, gdyż całość tego, co zazwyczaj planowane jest na dwóch, a nawet trzech poziomach, musimy pomieścić na jednym.

Praktyczne rozwiązanie architektoniczne

Dom jednopoziomowy to zdecydowanie lepsza architektura do komunikowania się i bycia razem. W dzisiejszym świecie dla wygody wysyłamy sobie wiadomości sms nawet będąc w jednym domu. Jednopoziomowy rozkład pomieszczeń to także łatwiejsza komunikacja, na przykład unikamy biegania po schodach, gdy nagle ktoś zadzwoni do naszych drzwi. Jest to opcja również zdecydowanie wygodniejsza pod kątem sprzątania. Jeden poziom bez potrzeby noszenia środków czystości i akcesoriów piętra wyżej. Lepiej też takie pomieszczenie ogrzać, ciepło naturalnie nie ucieka do góry lecz zostaje na jednym piętrze, zgodnie z prawami fizyki. Najczęściej domy parterowe gwarantują większą przestrzeń, co w połączeniu z tym, że mamy ogród daje nam uczucie harmonii. Fakt, faktem nie było by problemu, by taką harmonię uzyskać w domu o większej powierzchni na przykład z poddaszem, ale wymaga to proporcjonalnie większych nakładów finansowych.