domoforma.pl

Dom i wnętrza

lawenda na balkonie
Ogród

Lawenda na balkonie – jak o nią dbać?

Lawenda w kolorze fioletowym jest jedną z najpopularniejszych roślin, jakie sadzone są w przydomowych ogródkach oraz w doniczkach na balkonie. Lawenda pięknie pachnie i przyciąga motyle oraz pszczoły, a odstrasza natomiast komary i mszyce. Lawenda sadzona w ogrodzie i lawenda sadzona w doniczce wymaga innej pielęgnacji, ale pięknie wygląda w obydwu miejscach.

Jaką odmianę lawendy można hodować w doniczce?

Wiele gatunków lawendy może być hodowana w doniczce na balkonie. Najbardziej rekomendowanymi odmianami, są:
* lawenda wąskolistna – jest to najczęściej spotykana lawenda w Polsce, ponieważ jest mrozoodporna. Kwiat ten kwitnie w okresie od lipca do sierpnia i ma odcienie niebieskiego, różowego, fioletowego i purpury. Lawenda ta może być wykorzystywana w kuchni do dekoracji potraw i jest jadalna,
* lawenda francuska – może być hodowana w temperaturze do -7 stopni Celsjusza. Ma duże kwiatostany, a na jej czubkach wyrastają pierzaste płatki. Kwitnie jesienią oraz w maju i czerwcu ma kolor biały, liliowy, niebieski, różowy lub fioletowy,
* lawenda hiszpańska -jest rośliną doniczkową o małej mrozoodporności. Ma małe, ciemnozielone liście o ząbkowanych brzegach. Kwiaty są małe i mają kolor niebiesko-fioletowy,
* lawenda szypułkowa – jest wrażliwa na mróz i ma długie fioletowe płatki, które rosną u szczytu kłosa, który kwitnie,
* lawenda wełnista – jej liście porastają szare włoski. Kwiaty są ciemnofioletowe i może ona wytrzymać mrozy nie większe niż -5 stopni,
* lawenda o liściach paproci – wytrzumuje mrozy nie większe niż -2 stopnie. Ma liście o ząbkowanych brzegach, a jej kwiaty mają purpurowy kolor.

Jak wybrać lawendę?

Jeśli chcemy, aby lawenda rozwijała się prawidłowo i zamierzamy posadzić ją na balkonie, wówczas podczas wyboru sadzonki trzeba zwrócić uwagę na następujące kwestie:
– sadzonka ma kilka rozwiniętych kwiatów i pąków,
– roślina nie ma uschniętych i brązowych liści i pędów,
– podłoże, w jakim jest sadzonka, jest wilgotne, a liście suche,
– lawenda nie jest atakowana przez szkodniki.

Lawenda na balkonie – pielęgnacja

Sadzenie rośliny rozpocząć trzeba od naszykowania doniczki, która musi być wystarczająco duża i głęboka, ponieważ roślina ma dużo korzeni. Dno donicy wyłożyć trzeba warstwą drenującą, np. żwir lub keramzyt, bo lawenda jest wrażliwa na wilgoć. Doniczka musi mieć otwory od spodu, aby mógł z niej wypływać nadmiar wody.
Kolejną warstwą w doniczce powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna ziemia, która będzie lekko zasadowa lub neutralna z dużą ilością wapnia. Następnie trzeba włożyć lawendę do doniczki i przysypać korzenie ziemią, która następnie trzeba ubić i lekko podlać.
Lawenda musi być regularnie przycinana co najmniej dwa razy w sezonie. Pierwsze cięcie wykonać należy wiosną i robi się je, aby pozbyć się uszkodzonych i obumarłych pędów po ziemie. Drugie cięcie wykonuje się w czasie jej przekwitania w celu usunięcia uschniętych kwiatostanów.

Lawenda podlewanie

Podlewanie lawendy to czynność, która powinna być wykonywana bardzo ostrożnie, ponieważ roślina ta nie lubi dużej ilości wody. Jeśli roślina będzie miała za wilgotno i przemokną jej korzenie, wówczas może ją zaatakować szara pleśń.
Lawenda powinna być podlewana wtedy kiedy jej ziemia lekko przeschnie, ale nie może być ona całkowicie wysuszona, ponieważ przesuszona ziemia stwardnieje i może negatywie wpłynąć na roślinę, a nawet doprowadzić do jej uschnięcia.
Młoda lawenda wymaga częstszego podlewania i większej ilości wody, natomiast starsze rośliny można podlewać rzadziej i mniejszą ilością wody.