domoforma.pl

Dom i wnętrza

dom parterowy w kształcie litery l
Lifestyle

Kiedy wybrać dom parterowy w kształcie litery I?

Jednym z ważniejszych elementów budowy domu jest wybranie projektu, który będzie spełniał wszystkie wymagania rodziny. Dom musi być dostosowany do warunków panujących na działce oraz stylu życia wszystkich mieszkańców. Kiedy dom parterowy w kształcie litery I jest idealnym rozwiązaniem?

Trudna działka – co zrobić?

Działka, którą posiada inwestor nie zawsze spełnia wszystkie oczekiwania. Czasami warunki na niej panujące odbiegają od ideału, nie znaczy to jednak, że na takiej działce nie może powstać dom marzeń. Wystarczy wyłącznie wybrać idealny projekt domu, który będzie pasował do warunków.

Działka długa i wąska jest trudne do zabudowy. Warto wybrać projekt, który pozwoli na pozostawienie chociaż części działki, którą można wykorzystać na plac zabaw dla dzieci, grilla czy ogródek warzywny.

Dom parterowy w kształcie litery I jest idealnym rozwiązaniem. Dom w kształcie prostokąta usytuowany wzdłuż dłuższych boków nie tylko będzie elegancko wyglądał, ale idealnie wpisze się w warunki panujące na działce.

Wybierając dom parterowy w kształcie litery I najczęściej decydujemy się na dach dwuspadowy. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, a do tego ekonomiczne. Dach dwuspadowy nie jest drogi w budowie. Warto również pamiętać, że dachy, na których jest więcej załamań są bardziej narażone na utraty ciepła. Powstanie dużej ilości mostków termicznych może bardzo negatywnie odbić się na kosztach ogrzewania budynku.

Na wąską działkę warto wybrać projekt domu w kształcie litery I, który od strony granicy działki nie posiada okien. Jest to sposób na usadowienie domu nie centralnie na środku działki lecz bliżej granicy.

Trzeba pamiętać, że przepisy budowlane nakazują ustawienie domu 4 metry od granicy działki. Na wąskich działkach może być to dużym problemem. Wybierając jednak dom bez okien z jednej strony odległość ta zmniejsza się do 1 metra.

Dla kogo jest idealny dom parterowy?

Dom parterowy w kształcie litery l to idealne rozwiązanie dla rodzin młodych, które dopiero w przyszłości planują dzieci.

Poddasze jest idealnym miejscem na stworzenie dodatkowych sypialni czy pokoi dla dzieci. Jednak jego późniejsze wykończenie nie wpływa na komfort funkcjonowania. Jest to idealne rozwiązanie, gdy parter domu jest w danym momencie wystarczający.

Możliwość późniejszego skończenia poddasza to również szansa na zmniejszenie kosztów budowy. Bardzo często inwestorzy posiłkują się kredytem hipotecznym na budowę domu. Możliwość odłożenia w czasie wykończenie poddasza to szansa na realizację w późniejszym okresie za pieniądze odłożone, a nie z kredytu, który zawsze obciążony jest odsetkami.

Dom parterowy w kształcie litery l to również dobre rozwiązanie dla osób starszych. Schody często bardzo poważnie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W późniejszym wieku mogą stać się bardzo poważnym problemem lub wręcz przeszkodą nie do pokonania.

Wydzielenie wszystkich niezbędnych pokoi na parterze pozwala na wygodna komunikacje. Starsze osoby, których dzieci wyprowadziły się już z domu, nie potrzebują tak dużo przestrzeni. Dom parterowy jest idealnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.