domoforma.pl

Dom i wnętrza

Co byśmy zrobili bez masy szpachlowej
Budownictwo

Co byśmy zrobili bez masy szpachlowej?

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule jest jedna – nie bylibyśmy w stanie zrobić nic związanego z remontem. Gotowe masy szpachlowe ratują życie profesjonalistom i amatorom. Sprawdź, co trzeba o nich wiedzieć.

Czym jest masa szpachlowa?

Gotowa masa szpachlowa w zależności od właściwości może być zastosowana do wyrównywania ścian, wypełniania ubytków. Masę szpachlową możesz również wykorzystać, gdy nie chcesz mieć obrazu nowoczesnego malarza na ścianie, a dziura po wkręcie czy gwoździu będzie razić oczy. To samo dotyczy maskowania elementów wykorzystywanych do budowy domu – kotw czy wkrętów. Wtedy również przyda ci się ta substancja.

Warto, byś zapamiętał, że masę szpachlową stosuje się miejscowo. Oczywiście istnieją produkty pozwalające aplikować się na duże powierzchnie, jednak w dobrych sklepach budowlanych znajdziesz przede wszystkim taką masę. Jako ciekawostkę trzeba powiedzieć, że technologia obecnych produktów pozwala na łączenie płyt g-k bez taśmy zbrojeniowej. Niektóre masy szpachlowe schną tak szybko, że uzupełnienie ubytków nie będzie żadnym problemem nawet w łazience czy kuchni.

Na półce znajdziesz dwa rodzaje masy szpachlowej. Kiedyś wykorzystywało się suche mieszanki, które trzeba było rozrabiać z odpowiednią ilością wody. Dzisiaj kupuje się najczęściej gotową masę szpachlową, która po otwarciu może być stosowana na różnego rodzaju powierzchni.

Gładź szpachlowa a gotowe masy szpachlowe. Różnice w produktach

Na półce znajdziesz obok siebie gotowe masy szpachlowe oraz gotową gładź szpachlową. Pamiętaj jednak, że to dwa różne produkty. Gotowa gładź gipsowa służy do wygładzania powierzchni na koniec zajmowania się ścianami. Gładzie gipsowe – w przeciwieństwie do mas szpachlowych – nadają się do użycia na całych powierzchniach. Możesz nanosić ją zarówno ręcznie, jak i maszynowo – wszystko zależy od posiadanego sprzętu i warunków w domu. Nakładasz cienką warstwę na twoją ścianę i piękny efekt zapewniony. Niektórzy starają się używać gładzi jako alternatywy dla masy szpachlowej.

Zastanawiasz się zapewne, czym różni się gotowa gładź szpachlowa od tej w proszku. Różnice są dwie. Przede wszystkim produkt do przygotowania jest tańszy niż coś, co masz do użycia od ręki. Z drugiej strony gotowa gładź pozwala zacząć pracę od razu. Do przygotowania tej w proszku potrzebujesz odpowiedniego naczynia oraz umiejętności dobrego mieszania składników. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, iż możesz zrobić za rzadką bądź za gęstą gładź. Jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie, warto zainwestować w produkty gotowe do użycia. Szeroki wybór masy szpachlowej znajdziesz na stronie https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Grunty-i-szpachle-do-scian/Gotowe-gladzie-i-masy-szpachlowe/SNIEZKA-Acryl-Putz%C2%AE-LT22-Light/p/000000000096015512.

Grunt to dobry grunt, czyli rzecz o gruncie

Gotowe masy szpachlowe możesz nakładać na powierzchnie suche i odtłuszczone. Co jednak, gdy masz na ścianach tynki gipsowe lub gdy schodzą z nich stare powłoki malarskie? Wtedy do akcji wkracza grunt do ścian. Skąd wiedzieć, czy należy gruntować ścianę? Warto przeprowadzić test suchej dłoni. Jeśli po dotknięciu ściany zostają na niej białe ślady to znak, że warto użyć gruntu. Jeśli zaś nic się nie dzieje, to możesz przystąpić do kolejnych etapów obróbki ścian. 

Standardowo używasz gruntu w przypadku, gdy masz do czynienia ze świeżymi tynkami gipsowymi, nowymi tynkami mineralnymi. Jeśli dopiero co kupiłeś mieszkanie u dewelopera, to ściany, które dostajesz z pewnością wymagają użycia dobrego gruntu. Dobry grunt do ścian wybierzesz na stronie https://www.dekoratorium.pl/pl/c/Produkty/Grunty-i-szpachle-do-scian. Warto, żebyś wiedział, czym grozi pominięcie tej czynności. Przede wszystkim brak tego produktu sprawia, że farba nie będzie trzymać się powierzchni. To samo dotyczy wszelakiego rodzaju glazury przyklejanej na tynki.