domoforma.pl

Dom i wnętrza

jak założyć ogród
Ogród

Jak założyć ogród, który będzie nie tylko piękny, ale również praktyczny?

Ogród nie tylko powinien być estetyczny i dopasowany do architektury domu. Powinien być również praktyczny. Praca nad ogrodem często trwa wiele lat. Pochłania dużo energii i czasu. Jak założyć ogród, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania?

Najważniejszy jest dobry plan!

Zastanawiając się jak założyć ogród można wybrać dwa rozwiązania. Skusić się na usługi architekta krajobrazu, który w krótkim czasie zaplanuje ogród nie tylko piękny, ale również praktyczny lub zdecydować się na wykonanie tej pracy samodzielnie.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Współpraca z architektem krajobrazu pozwali szybko cieszyć się idealnym ogrodem. Niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Samodzielna aranżacja ogrodu jest mniej kosztowna, ale zajmie więcej czasu i trzeba liczyć się z błędami, które mogą pojawić się, gdy ogród będzie projektowała osoba bez doświadczenia.

Planując samodzielnie ogród należy pamiętać, że nie tylko rozmieszczenie roślin jest ważne. Nie można zapomnieć o elementach małej architektury. Ścieżki ogrodowe, altanka, czy miejsca na kosze na śmieci muszą zostać rozmieszczone tak, by było to jak najbardziej funkcjonalne.

Kolejnym, niezmiernie ważnym elementem jest oświetlenie ogrodu. Już na etapie budowy domu warto zastanowić się jak powinny być rozmieszczone światła, które oświetla ścieżki, podjazd czy bramę. Źle zaprojektowane punkty świetlne sprawią, że po zmroku ogród nie będzie przyjemnym miejscem.

Osoby, które planują wykorzystać w ogrodzie automatyczne nawadnianie również powinny pamiętać, że bardzo istotne jest zaplanowanie instalacji natryskowej. Nieprawidłowo rozstawione punkty wodne spowodują, że rośliny mogą zostać przesuszone lub wprost przeciwnie, zostaną zalane wodą.

Drzewa, krzewy i kwiaty – gdzie powinny rosnąć?

Zastanawiając się jak założyć ogród koniecznie trzeba dobrze zaplanować, gdzie zostaną posadzone poszczególne rośliny.

Osoby, które planują założyć mały warzywnik powinny wyznaczyć na to odpowiednie miejsce. Warto pamiętać, by było oddalone od ulicy oraz części kwiatowej ogrodu. Dobrze jest, gdy warzywnik zabezpieczony jest przed zwierzętami oraz małymi dziećmi.

Sadząc rośliny należy uwzględnić ich potrzeby. Nasłonecznienie, gleba oraz ilość wody jest bardzo ważna dla rozwoju roślin. Ważne jest, by w pobliżu sadzić rośliny, które mają podobne wymagania. Dzięki temu można liczyć, że rośliny będą pięknie się rozwijały.

Częstym błędem początkujących ogrodników jest sadzenie roślin w zbyt małej odległości od siebie. Często chcemy, by ogród od razu wyglądał pięknie, a krzewy i kwiaty zachwycały bujnym wzrostem. Trzeba pamiętać, że rośliny rozrastają się w różnym tempie. Zbyt ciasno posadzone nie będą miały miejsca do rozwoju.

Rośliny, które mają zbyt mało miejsca rosną wolniej lub zarastają słabsze kwiaty i krzewy. Po kilku sezonach konieczne będzie przesadzenia roślin.

Miejsce relaksu

Zastanawiając się jak założyć ogród warto pamiętać, że koniecznie trzeba wyznaczyć miejsce odpoczynku. Miejsca na grilla, leżaki czy plac zabaw dla najmłodszych są bardzo ważne, gdyż to właśnie tam będziemy spędzać najwięcej czasu.

Wyznaczając miejsca na grilla warto pamiętać, by było ono w małej odległości od kuchni, gdyż ułatwi to podawanie potraw do stołu. Można również zaplanować stół biesiadny w pobliżu ogrodu warzywnego. Dzięki temu można wyskoczyć po szczypiorek czy aromatyczne zioła.

Kolejnym, ważnym elementem ogrodu jest miejsce zabaw dla dzieci. Powinno ono znajdować się jak najbliżej domu, by z okien kuchni czy salonu rodzice mogli obserwować maluchy. Ważne jest również, by nie było to miejsce w pobliżu roślin, które mogą być trujące dla dzieci.