domoforma.pl

Dom i wnętrza

Budownictwo

Markizy zewnętrzne do okien fasadowych (VMZ)- nowoczesny sposób ochrony pomieszczeń przed nagrzewaniem

Markizy, które przyszły do nas z Francji, cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce. Montowane są nie tylko w lokalach gastronomicznych czy hotelach, ale także w domach. Chronią przed upalnym słońcem, ale mają też inne zastosowania. Jakie? Przeczytaj!

Czym jest markiza? Zastosowanie i zalety

Markiza to zadaszenie tarasu, które osłania przebywające na nim osoby przed palącym słońcem. Jednocześnie daje nieco cienia pomieszczeniom, z którymi sąsiaduje taras. Markizy są łatwe w montażu, dlatego ich dużą zaletą jest możliwość zdemontowania na czas jesieni i zimy – wówczas nie tylko nie zniszczą się od szkodliwych warunków atmosferycznych, np. deszczu czy wiatru, ale jednocześnie nie zabiorą światła słonecznego z pomieszczeń w czasie ponurej części roku. Z tego względu jest to także finansowa alternatywa dla innych montowanych na stałe opcji zadaszeń tarasu.

Czy markiza chroni przed deszczem?

Markiza to najczęściej aluminiowa konstrukcja złożona z mocującej belki, rury nawojowej, ramion i materiału. Przykręca się ją do ściany, balkonu, nadproża lub krokwi dachowej. Co istotne, chroni ona nie tylko przed palącymi promieniami słońca. Równie dobrze można się pod nią schronić w przypadku deszczu. Pod takim tylko warunkiem, że jest to niewielki deszcz. W przypadku ulewy, markiza może nie zdać egzaminu.

Rodzaje markiz

Na rynku dostępne są różne markizy – Śląsk, Pomorze, Podhale czy Polska centralna – to tylko niektóre z regionów, w których takie konstrukcje mogą być zamontowane za sprawą dostępności oferty wielu firm.

Wśród rodzajów markiz wymienić można:

  • markizy kasetowe
  • markizy w pełnej kasecie
  • markizy otwarte
  • markizy balkonowe.

Markizy kasetowe

To markiza tkaninowa, bardzo popularna wśród inwestorów. Jest estetyczna i trwała. Od frontu znajduje się specjalna dodatkowa zwisająca falbana lub szeroka belka frontowa, która ma za zadanie przysłonić ramiona markizy, które widoczne są od dołu.

Markizy w pełnej kasecie

Działa i wygląda podobnie jak markiza kasetowa. Z tą jednak różnicą, że po zamknięciu tej markizy, jej ramiona pozostają niewidoczne. Najczęściej wykonuje się je bez wspomnianej rolowanej falbany na froncie. Ta markiza znajduje zastosowanie szczególnie na tarasach od strony zachodniej.

Markizy otwarte

Jest to markiza, która nie posiada kasety, a jej uzupełnieniem jest ewentualnie ochronny daszek. Najczęściej stosuje się ją w miejscach, w których markizę można osłonić elementami architektury, np. gzymsem, płytą balkonową czy okapem dachu.

Markizy balkonowe

Najczęściej stosowane na balkonach lub małych tarasach. Równie dobrze można ich użyć do ochrony okien lub szklanych fasad, co najczęściej można zaobserwować np. we Włoszech. Tutaj na myśl przychodzą od razu markizy VMZ.

Markizy zewnętrzne do okien fasadowych (VMZ)

Oprócz wymienionych markiz poziomych, na rynku dostępne są także markizy pionowe. Te markizy to nowoczesny sposób ochrony pomieszczeń przed nagrzewaniem. Markizy VMZ stosowane są do stolarki pionowej i montowane w oknach lub drzwiach PVC, aluminium lub drewnianych. Można je obsługiwać ręcznie, ale równie dobrze mogą być sterowane automatycznie za pomocą pilota lub aplikacji na smartfonie. Co więcej, markizy VMZ mogą być zasilane z akumulatorów solarnych. Sama markiza ma za zadanie chronić przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń oraz absorbować promienie słoneczne jeszcze przed szybą i emitować ciepło na zewnątrz. To pozwoli chronić wnętrze domu przed uciążliwym upałem.