domoforma.pl

Dom i wnętrza

cena domu parterowego
Nieruchomości

Jaka jest dziś cena domu parterowego?

Krajobraz Polski charakteryzuje się różną zabudową i nie chodzi tu, o gmachy rządowe lub lokale usługowe, a tylko o zwykłe domy. W naszym kraju jest wiele domów dwukondygnacyjnych, a nawet wyższych. Lecz jest także dużo domów parterowych bez poddasza lub domów parterowych z zamieszkałym poddaszem.

Jaka jest cena domu parterowego?

Dla osób marzących o własnym małym domu istotne jest to, jaka jest cena domu parterowego? Lecz na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż budowa domu parterowego zależy od wielu czynników. Jednak zawsze jest to duży wydatek.
Mając w planach budowę domu parterowego najpierw trzeba przeanalizować wiele projektów takich domów, aby zorientować się, jaki będzie ich koszt budowy. Wśród projektów znajdują się domy parterowe różnej wielkości i zróżnicowane cenowo. Lecz mimo wszystko trzeba założyć, że wykończenie wewnętrzne domu nie będzie niższe od kosztów poniesionych na budowę zewnętrzną.
Można na początku stworzyć wstępny kosztorys, lecz zawsze trzeba pozostawić rezerwę pieniężną w kwocie 1/4 kosztorysu, gdyż zazwyczaj potem okazuje się, że to co jest ujęte w kosztorysie, to za mało.
Cena domu parterowego zależna jest głównie od powierzchni domu, czyli od metrów kwadratowych domu. Zależna jest także od rodzaju użytego materiału budowlanego, jak i od materiału na pokrycie dachu. Trzeba też wliczyć koszt okien i drzwi oraz koszt budowy kominów wentylacyjnych. Lecz to nie wszystko, bo także koszt wykonania usługi budowlanej prowadzonej przez firmę budowlaną.
Budowa zewnętrzna, to nie koniec wydatków, gdyż pozostają prace wykończeniowe w domu, które są równie kosztowne, jak założenie instalacji elektrycznej oraz instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, tynki, podłogi, rozprowadzenie ogrzewania, glazura, armatura łazienkowa i jeszcze wiele innych drobniejszych prac i wydatków.

Jakie są zalety i wady domu parterowego?

Zalet jest wiele, bo niższy koszt budowy domu, niższy koszt utrzymania domu podczas miesięcy zimowych, lepsza komunikacja bez konieczności pokonywania schodów, obecność wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie sprzyja też integracji rodziny, łatwiej także zadbać o porządek, gdy dom jest mniejszy. Poza tym taniej wyniosą w przyszłości koszty ewentualnego remontu.
Wad domu parterowego nie ma dużo, lecz również można się ich dopatrzeć, a zwłaszcza wtedy, gdy dom jest mały, a rodzina liczna lub wielopokoleniowa. Wtedy trudno o dogodną komunikację i łatwo o konflikty pomiędzy najbliższymi. Ponadto, co czasem się zdarza dom parterowy bez poddasza jest mniej bezpieczny w przypadku powodzi. Bo, gdy zalany jest parter nie ma gdzie uciec i przeczekać.

Reasumując koszty budowy domu parterowego

Proces budowy domu parterowego trzeba podzielić na trzy części. Jest to przygotowanie tereny pod budowę domu, w tym często zakup działki budowlanej, która kosztuje od 30 do 100 tysięcy zł. jak i ogrodzenie jej. Druga cześć to budowa domu, czyli fundamenty, ściany zewnętrzne, ściany działowe i dach, to koszt do 150 tysięcy zł. Trzecia część obejmuje wszystkie prace wewnętrzne, które będą kosztować nie mniej niż budowa zewnętrzna.