domoforma.pl

Dom i wnętrza

jak urządzić salon
Wnętrza

Jak urządzić salon o małej powierzchni?

Dekoratorzy wnętrz bardzo często pytani są o modne i funkcjonalne aranżacje małych pomieszczeń. Urządzenie niewielkiego salonu tak, aby był przytulny i ustawny, może wydawać się wyzwaniem. Wiele osób pragnie również dopasować wystrój pomieszczenia do aktualnych trendów aranżacyjnych. Jak urządzić salon, który spełni wszystkie te oczekiwania?

Style wnętrzarskie

Najmodniejszymi aktualnie konwencjami w aranżacji wnętrz są style boho i skandynawski. Kolorami związanymi z boho są barwy ziemi. Urządzając mały salon, warto jednak postawić na ich jasne odcienie. Dobrym wyborem będą również ściany białe lub kremowe. Styl boho to przede wszystkim naturalne surowce i etniczne wzory. Warto więc postawić na meble z lekkiego bambusa lub rattanu. Dobrym pomysłem w pomieszczeniu o jasnych ścianach będzie postawienie kolorowej kanapy i położenie wzorzystego dywanu.

Choć styl skandynawski kojarzony jest często z surowością i chłodem, urządzane w nim pomieszczenia powinny być przede wszystkim przytulne. Dobierając kolory ścian, warto postawić na biel i jasne oraz pastelowe odcienie szarości. Popularne w takich wnętrzach rodzaje mebli to materiałowe kanapy lub narożniki w jednolitym kolorze. Stoły i krzesła powinny być wykonane z jasnego drewna. W tej konwencji ważną rolę pełnią dodatki. W skandynawskim salonie powinno znaleźć się dużo miłych koców i miękkich poduszek. Warto również zakupić przyjemny w dotyku dywan. Oprócz głównego źródła światła, zaleca się zamontować również dodatkowe żarówki, dające ciepły blask.

Optyczne powiększenie małego pokoju

Aby uniknąć wrażenia natłoku w małej przestrzeni, warto skorzystać z rozwiązań, które powiększą ją wizualnie. Przede wszystkim, do aranżacji małego salonu warto dobrać niezabudowane i lekkie meble ażurowe. Korzystnym rozwiązaniem jest również zamontowanie naściennych półek zamiast stawiania regałów. Elementy wyposażenia z szafkami powinny mieć jednolite i gładkie fronty, które nie posiadają dodatkowych wzorów. Dobrze sprawdzą się tutaj również połyskliwe materiały odbijające światło.

Malując ściany niewielkiego salonu, warto zdecydować się na pasy tego samego koloru, jednak w różnych odcieniach. Dobrym pomysłem jest również nadanie jednej z powierzchni intensywnej, nasyconej barwy. Pozostałe powinny wówczas pozostać białe, kremowe lub w delikatnym odcieniu koloru ze ściany ciemniejszej. Ciekawe rozwiązania tworzące iluzję przestrzeni to również umieszczanie na ścianach lub meblach dużych luster. Jednym z nowszych, zyskujących popularność rozwiązań, są przestrzenne fototapety. Aby pokój nie był przytłaczający, zaleca się położenie w nim jasnej podłogi. Odpowiednimi barwami będą ciepłe beże, biele i szarości. Ważne, aby posadzka była możliwie najbardziej jednolita kolorystycznie.

Mały salon może być modny i funkcjonalny. Dzięki przemyślanemu doborowi elementów wyposażenia, uzyskanie pożądanego efektu nawet w niewielkim pomieszczeniu nie będzie stanowiło problemu. Urządzając pokój dzienny, warto dopasować jego wystrój do własnego gustu.

kosmetykomania świeczki yankee candle