domoforma.pl

Dom i wnętrza

dom w stylu glamour
Dom

Jak urządzić dom w stylu glamour?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się, skąd w ogóle wzięło się pojęcie stylu glamour. Otóż, styl ten wykształcił się na przełomie lat 30 i 40 ubiegłego wieku i pochodzi ze złotej epoki kina. Niegdyś styl glamour osiągalny był jedynie dla bogaczy i celebrytów, obecnie na urządzenie domu w tym kierunku mogą zdecydować się także zwykli ludzie. Dom w stylu glamour to splendor, blask i blichtr, który zachwyca już na pierwszy rzut oka.

Na czym polega styl glamour?

Wiele osób jak ognia wystrzega się urządzenia domu w tym stylu, kojarząc go z kiczem i nadmiernym przepychem. Oczywiście, przy urządzaniu domu w tym kierunku warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Dom urządzony w stylu glamour może być elegancki i szykowny, a jednocześnie zapewniać domownikom bardzo potrzebną wygodę i funkcjonalność.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma uniwersalnego przepisu, na stworzenie domu w stylu glamour. Warto dopasować go do swojego charakteru, ulubionej kolorystyki, a także połączyć z elementami innych stylów. Ciekawy efekt wizualny można osiągnąć, jeśli we wnętrzach będzie królowała biel, pogłębiona o czarne, szare i kolorowe elementy.

W stylu glamour bardzo często pojawiają się głęboko nasycone kolory, taki jak bordo, granat, czy też zieleń. Zresztą, ostatnimi czasy są one bardzo modne, tak czy siak warto więc włączyć je do aranżacji swojego domu.

Dom w stylu glamour – aranżacja ścian

Jeśli chodzi o dom w stylu glamour, to aranżacja ścian opiera się tutaj głównie na tapetach. Bardzo często są one wzorzyste, bogato zdobione. Styl glamour pełnymi garściami korzysta również ze skór oraz tapicerowanych paneli. W tym stylu oczywiście muszą pojawić się duże, bogato zdobione lustra. Nie tylko wprowadzają one nieco blasku do domu, ale także optycznie powiększają pomieszczenia.

Na jakie meble zdecydować się, jeśli chodzi o styl glamour?

Urządzenie ze smakiem w domu lub mieszkania w stylu glamour to bardzo wymagające zadanie. Meble wzornictwem nawiązują do epoki baroku. Często są zdobione elementami dekoracyjnymi i bogatymi ornamentami. Warto też zadbać o to, by krzesła i kanapy zostały wykończone efektownymi, grubymi materiałami. W domu urządzonym w stylu glamour nie może zabraknąć komód i stolików kawowych. Bardzo często są one wykonane z drewna, szkła lub marmuru.

Nie wolno zapominać o efektownych dodatkach i elementach ozdobnych, które nadadzą wnętrzom charakteru. Styl glamour korzysta z kryształowych żyrandoli, okazałych świeczników, a także ozdobnych poduszek. Funkcję dekoracyjną mogą pełnić także ramy obrazów, kryształowe bibeloty, a także ramki na zdjęcia.

Czego unikać, projektując dom w stylu glamour?

Aby dom w stylu glamour olśniewał już na pierwszy rzut oka, a jednocześnie nie kojarzył się z kiczem i tandetą, przy jego urządzaniu trzeba wykazać się smakiem i umiarem. Umiejętność łączenia dekoracji jest tutaj bardzo ważna, by nie popaść w nadmierną przesadę. Zbyt duże natężenie dodatków i ozdobników może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Styl glamour wcale nie musi oznaczać nadmiernego bogactwa – wręcz przeciwnie, bardzo często stawia na elegancki minimalizm, który cieszy oko. Osoby, które mają problem z efektownym urządzeniem wnętrza w stylu glamour, mogą skorzystać z usług projektanta wnętrz, skóry za niewielką opłatą doradzi, jak szykownie i w dobrym guście urządzić poszczególne pomieszczenia domu.

Podsumowując, styl glamour ostatnimi laty staje się coraz bardziej popularny. Pomimo tego, że łatwo tutaj wpaść w nadmierną przesadę, to jednak jest on bardzo efektowny i pożądany przez właścicieli domów.