domoforma.pl

Dom i wnętrza

Zalety ogrodzeń betonowych
Budownictwo

Zalety ogrodzeń betonowych

Dom z ogrodem czy działka letniskowa zapewniają tak potrzebną prywatność. Niestety zdarza się, że wielu przechodniów nie tyle podziwia aranżację przydomowej przestrzeni, lecz zbyt dociekliwie patrzy na to, co dzieje się w ogrodzie. Stąd coraz więcej osób decyduje się na ogrodzenie betonowe. Wbrew pozorom to świetne rozwiązanie, szczególnie że nowoczesne ogrodzenia z betonu w niczym nie przypominają fortec czy więziennych murów. Są dyskretne i zarazem skutecznie zapewniają tak potrzebną prywatność. Oczywiście ogrodzenie tego typu ma wiele innych zalet. Warto je przybliżyć.

Trwałość

Beton należy do materiałów trwałych, także jeśli wykorzystuje się go do tworzenia gustownych dekoracji. Oporność na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne to pierwsza z zalet, Kolejną jest brak konieczności regularnego wykonywania zabiegów konserwujących – o tym, z jakimi łączy się to kosztami i stratą czasu, wiedzą choćby właściciele ogrodzeń drewnianych lub metalowych. Porządnie ustawione ogrodzenie z betonu architektonicznego lub tradycyjnego posłuży przez wiele lat.

Możliwość obsadzenia pnączami

O ile pnącza na płocie z drewna czy na siatce potrafią wymknąć się spod kontroli, to łatwiej utrzymać je w ryzach na betonowym ogrodzeniu. Wystarczy tylko zamocować podporę lub płotek, aby umożliwić roślinom oparcie. Co ważne, ukorzeniona kilkanaście czy kilkadziesiąt centymetrów od ogrodzenia roślinność jest łatwa do opanowania – ewentualny nadmierny rozrost nastąpi znacznie późnej niż w przypadku siatki. Ponadto przy płocie betonowym dużo łatwiej jest przycinać pnącza i pędy.

Bariera dla zwierząt

Solidny betonowy płot to przeszkoda dla zwierzęcych intruzów. Przez dziury w płocie czy podkopy na działki przedostają się zdziczałe psy czy nawet lisy. W przypadku psów, także prowadzonych na smyczy, betonowe ogrodzenie nie jest tak atrakcyjne. Także posiadacze psów biegających po działce chwalą sobie szczelne płoty – czworonożny pupil nie reaguje na widok innych psów czy ludzi – nie ujada i nie biega wzdłuż płotu.

A może prefabrykaty?

Ogrodzenie z betonu można podzielić na dwa typy. Pierwszym są ogrodzenia powstające z wykorzystaniem deskowania – technologia ta nie sprawdza się w domach jednorodzinnych, szczególne że wymaga dużego nakładu pracy i łączy się z wysokimi kosztami (między innymi tworzy się filary i wylewki fundamentowe). Inaczej jest z prefabrykatami – są nie tylko tańsze, ale też mogą świetnie wyglądać. Wysokiej jakości prefabrykaty można malować właściwie na dowolny kolor; łączenie z wykorzystaniem zaprawy betonowej przebiega sprawnie. Kolejną zaletą prefabrykatów jest różnorodność kształtów, co sprawia, że łatwo je dopasować zarówno do nowoczesnego wzornictwa domu, jak i do starszych posesji.

Poza prefabrykatami jako materiały ogrodzeniowe z betonu, wykorzystywane także do tworzenia małej architektury ogrodowej, polecane są także cokołowe cegły łupane, gładkie pustaki ogrodzeniowe czy pustaki łupane słupkowe. Szeroką ofertę wysokiej jakości produktów ogrodzeniowych można znaleźć w katalogu firmy Jadar. Asortyment stanowi też doskonałą inspirację dla każdego, kto rozważa montaż lub wymianę ogrodzenia.