domoforma.pl

Dom i wnętrza

aranżacja pokoju
Wnętrza

Aranżacja pokoju w najmodniejszych stylach wnętrzarskich

Według dekoratorów wnętrz, najmodniejszym stylami aranżacyjnymi pozostają boho i styl skandynawski. Oprócz nich, wciąż dużą popularnością cieszą się pomieszczenia loftowe i minimalistyczne. Jak urządzić pokój w każdej z najbardziej pożądanych konwencji?

Styl boho i skandynawski

Aranżując pokój w stylu boho należy postawić na kolory ziemi i naturalne tworzywa. Ściany mogą być zarówno w barwach zieleni i brązów, jak i delikatnego beżu lub uniwersalnej bieli. Poszukując mebli do takiego wnętrza, warto decydować się na elementy wykonane z naturalnego drewna. Dobrym pomysłem będą również lekkie meble bambusowe lub wykonane z rattanu. Z konwencją boho dobrze skomponuje się naturalny dywan w etniczne wzory lub oryginalna narzuta. Przy wybieraniu dekoracji zaleca się postawić na przedmioty wykonane z gliny lub kamienia. Dobrze dopasowanymi ozdobami będą figurki i miedziane naczynia.

Styl skandynawski łączy w sobie surowy wygląd naturalnych tworzyw z przytulnością ogniska domowego. Aranżacja pokoju w tej konwencji powinna więc zakładać zestawienie takich elementów. Ściany w skandynawskim pomieszczeniu powinny być w kolorze bieli lub jasnych odcieni szarości. Dobrze dopasowane drewniane meble to te pomalowane na biało lub pozostawione w naturalnym kolorze. W konwencji skandynawskiej warto łączyć je z elementami betonowymi lub dekoracjami z trzciny. W takiej aranżacji pomieszczenia, wyjątkowo istotne są dodatki. Pokój warto wyposażyć w przyjemny w dotyku dywan. Warto również umieścić w nim wiele koców i poduszek. Dopasowanymi dekoracjami będą przede wszystkim świece i girlandy lampek o ciepłej barwie.

Loftowe i minimalistyczne aranżacje

W stylu loftowym również przeplata się surowość z przytulną atmosferą. Na ścianach w takim pomieszczeniu powinny pojawiać się elementy ceglane lub betonowe. Możliwe jest również wykonane realistycznych imitacji takich powierzchni. W aranżacji powinny dominować grafitowe i rdzawe barwy. W pokoju warto ustawić metalowe regały. Klosze lamp również mogą być wykonane z metalu. Dla zachowania przytulnego klimatu, warto zaopatrzyć pomieszczenie w ciepły dywan lub zdecydować się na czerwoną lub pomarańczową kanapę. Dobrym pomysłem będzie również wybór podłogi i niektórych mebli w barwie ciemnego, ciepłego brązu.

Pokój w minimalistycznej aranżacji ma być przede wszystkim funkcjonalny. W tej konwencji unika się nadmiaru przedmiotów i dodatkowych ozdób. Powierzchnie mebli powinny być praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Fronty szafek są więc wolne od zdobień, w których mogłyby się gromadzić drobinki kurzu. Meble mogą być lakierowane i połyskliwe lub posiadać powierzchnie w jednolitych barwach. Ściany powinny być pomalowane na jasny kolor. W takim wnętrzu liczy się ustawność i wygoda.

Wystrój pomieszczenia, oprócz spełniania odpowiednich funkcji, powinien być przede wszystkim modny. Dzięki dopasowaniu elementów wyposażenia do jednego z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich, pokój będzie odpowiadał najnowszym trendom.