domoforma.pl

Dom i wnętrza

mieszkanie na ostatnim piętrze
Lifestyle

Mieszkanie na ostatnim piętrze – o czym trzeba pamiętać?

Jeszcze parę lat temu mieszkania na ostatnim piętrze nie cieszyły się popularnością. Wszyscy pamiętamy mieszkania w blokach z „wielkiej płyty”, które latem były niesamowicie parne, a zimą chłodne. Nie można również zapomnieć o częstych awariach windy, które wymuszały dużą dawkę ruchu. Dziś mieszkanie na ostatnim piętrze to rarytas, który ma swoją cenę. Jakie są wady i zalety mieszkań na ostatnim piętrze?

Największe mieszkanie, piękny taras

Dzisiejsze budownictwo znacznie różni się od bloków PRL – u, które straszyły mieszkaniami na ostatnich piętrach, w budynkach, w których ustawicznie psuła się winda lub nie dojeżdżała na ostatnie piętro.

Dziś mieszkanie na ostatnim piętrze to luksusowy lokal, które chętnie poszukiwany jest przez nabywców. Jego metraż często jest większy, niż mieszkań na niższych piętrach. Są to również mieszkania, które mogą być bardzo ciekawe dzięki skosom, jakie tworzy dach.

Skosy przez wiele osób uważane są za najciekawszy element aranżacji wnętrza. To prawda, nie jest to łatwa przestrzeń do aranżacji, ale można stworzyć mieszkanie, które będzie wyjątkowo eleganckie, niebanalne i niepowtarzalne.

Dodatkowym atutem mieszkania na ostatnim piętrze jest taras. Mieszkania na niższych piętrach mają balkony, które często nie zachwycają rozmiarami. Raz są większe, raz mniejsze. Taras na ostatnim piętrze zawsze jest duży i elegancki. Pozwala na wystawienie stolika, leżaka czy bujanego fotela „kokonu”, w którym wypoczynek jest prawdziwą przyjemnością.

Niepowtarzalny widok

Jednym z argumentów, który przemawiających za kupnem mieszkania na ostatnim piętrze jest widok z okna.

Oczywiście przed zakupem mieszkania należy sprawdzić, czy widok jest tak niepowtarzalny i niesamowity, jak to sobie wyobrażamy, chociaż jest niewielka szansa, by inne budynki zasłaniały panoramę miasta.

Cisza, spokój i brak sąsiadów

Mieszkanie na ostatnim piętrze wydaje się być odizolowane od reszty budynku. Do ostatniego pietra nie dociera już hałas ulicy, jak i sąsiedzi, których, szczególnie w dużych blokach, ciągle można napotkać w klatce czy w windzie.

Mieszkanie na ostatnim piętrze daje poczucie intymności, którego tak często poszukujemy. Mieszkania te narażone są w znacznie mniejszym stopniu nie tylko na czujne oko sąsiada, ale również mieszkańców sąsiednich budynków, zakładając, że budynki w naszym otoczeniu są chociaż odrobinę niższe.

Mieszkając na ostatnim piętrze można cieszyć się cisza i spokojem, która jest niedostępna w budynku wielorodzinnym na niższych piętrach, gdzie zawsze coś się dzieje.

Cena – to nie jest zaleta

Największą wadą mieszkań na ostatnim piętrze jest ich cena. Jeszcze kilka lat temu były to mieszkania tańsze, tak jak mieszkania na najniższym piętrze. Dziś ich popularność znacznie wzrosła, a co za tym idzie i cena.

Mieszkanie na ostatnim piętrze często jest kilka, a nawet kilkanaście tysięcy droższe niż mieszkania na niższych piętrach.
Wybierając mieszkanie do kupna musimy podjąć wiele trudnych decyzji. Wybór pietra, na którym ma znajdować się nasze wymarzone lokum nie jest wcale takie oczywiste. Jest to subiektywna opinia, którą zawsze trzeba dobrze przeanalizować.