domoforma.pl

Dom i wnętrza

rolety
Dom

Jak wybrać odpowiednie rolety do salonu?

W przypadku salonu istotne jest to, aby był dobrze doświetlony, ale w przypadku ostrych promieni słonecznych, które rażą oczy i przyczyniają się do nadmiernego nagrzewania pomieszczenia, potrzebne będą osłony na okno. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, przebierać w różnych rodzajach rolet, kolorach, wzorach, wymiarach. Jeśli chce się mieć produkt w pełni spełniający indywidualne potrzeby i preferencje, zawsze można zdecydować się na rolety wolnowiszące na wymiar.

Na jaką zdecydować się roletę do salonu?

Salon jest pomieszczeniem pełniącym funkcję między innymi reprezentacyjną, dlatego przy wyborze rolety powinno się mieć na uwadze nie tylko walory użytkowe, ale też estetyczne. Godne polecenia są rolety rzymskie, funkcjonalne i dekoracyjne. Charakteryzują się one unikalnym wzornictwem, niezwykle łatwym i szybkim montażem/demontażem. Można liczyć na mnogość materiałów do wyboru i łatwą pielęgnację. Rolety rzymskie wspaniale zastępują firany, mogą być wykonane z tkaniny delikatnej i transparentnej lub zaciemniającej. Ich wysokie walory estetyczne wynikają z dekoracyjnych fal tworzących się na materiale po podciągnięciu. Wspaniale prezentują się też rolety austriackie, wyróżniające się obfitymi marszczeniami. Do złudzenia mogą przypominać firany, zakończone efektownymi fałdami po podciągnięciu tkaniny. Jeśli chce się wprowadzić do wnętrza ciepły klimat, to warto zdecydować się na ten rodzaj rolet. 

W salonie mile widziane będą rolety plisowane, które przypominają harmonijkę. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku każdego okna, nawet tego o niestandardowych wymiarach, o nietypowych kształtach. Plisy mogą być wykorzystane nawet na oknie trójkątnym, okrągłym czy trapezowym. Łatwo utrzymać je w czystość, są wykonane z wytrzymałych materiałów. Można przebierać we wzorach i kolorach. Rolety plisowane są bardzo eleganckie, umożliwiają dowolne regulowanie przesłony. Można też zdecydować się na rolety wolnowiszące i mini rolety. Warto wybrać model z systemem żyłkowym, dzięki czemu tkanina będzie znajdować się bezpośrednio przy szybie, bez niechcianych prześwitów po bokach. W przypadku mini rolet można mówić o bezinwazyjnym, szybkim montażu za pomocą specjalnych haczyków. Nie trzeba ingerować w ramę okienną ani ścianę.

Popularne są rolety dzień noc, mające szerokie zastosowanie. W ich przypadku można przebierać w materiałach i systemach montażowych. Sprawdzą się w każdym wnętrzu. Roleta dzień noc składa się z pasów tkanin zaciemniających i transparentnych, co umożliwia regulację natężenia światła bez podnoszenia materiału. Jeśli komuś zależy na całkowitym odcięciu się od jakiegokolwiek źródła światła, to najlepszym rozwiązaniem będą rolety wolnowiszące zaciemniające wykonane z tkaniny typu blackout. W ich przypadku można liczyć na 95% zaciemnienia, dzięki czemu nawet w samo południe będzie można cieszyć się błogą ciemnością w pomieszczeniu, co z pewnością będzie istotne po nieprzespanej nocy, podczas choroby czy odsypiania nocnej zmiany w pracy. Takie rozwiązanie sprawdzi się oczywiście w sypialni, a do salonu wystarczy zwykła roleta zaciemniająca, która uchroni przed ostrym promieniowaniem słonecznym i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia.