Piękna studnia na trawniku jest ozdobą każdego ogrodu. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, przydomowa studnia jest także niezwykle praktyczna. Jak zbudować studnię ogrodową krok po kroku? Do czego służy taka studnia i jak prawidłowo ją zabezpieczyć?
Studnia ogrodowa – do czego służy?
Studnia ogrodowa może być wyjątkowo efektywnym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Dla miłośników pięknych zielonych trawników i kwiatów taka studnia to prawdziwe wybawienie. Każdy piękny ogród wymaga odpowiedniego nawodnienia, a im więcej roślin się w nim znajduje, tym więcej czasu należy poświęcić na ich nawadnianie. Studia ogrodowa jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu podlewanie ogrodu może być zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze.
Studnia ogrodowa krok po kroku, czyli przygotowanie planu
Pierwszą i najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest lokalizacja studni. Warto pamiętać o tym, że nie możemy, nawet na prywatnej działce, dokonać odwiertu studni bez dokonania odpowiednich pomiarów i badań. Konieczne jest zatem, aby dobrze zaplanować swoje działania i dopilnować wszystkich kwestii związanych z lokalizacją odwiertu. O możliwości odwiertu studni decydują specjaliści, którzy badają obszar, na którym ma powstać studnia. Warto też na samym początku zdecydować się na to, jakich materiałów użyć do budowy przydomowej studni. W ogrodach niewątpliwy prym wiodą studnie wykonane z drewna.
Wiercenie studni
Trudno jest mówić o wierceniu studni nie dysponując odpowiednim sprzętem. Dobra wiadomość dla właścicieli działek jest taka, że nie muszą oni czekać na uzyskanie zgody na odwiert od inspektora nadzoru budowlanego. Zgodnie z prawem budowlanym, budowa studni nie wymaga ani zgody ani nawet zgłoszenia ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie żyły wodonośne znajdujące się w gruncie, są własnością właściciela działki.
Jakich materiałów użyć do budowy studni?
Po wykopaniu studni należy niezwłocznie przystąpić do jej obudowywania. Jest to absolutnie niezbędne do tego, aby zapewnić domownikom bezpieczeństwo. Z czego zatem należy budować studnię? Najlepiej wybrać takie materiały, które idealnie współgrają z budynkami i charakterem ogrodu. Jednym z najpowszechniejszych, ale z pewnością nie jedynym materiałem, którego można użyć, są drewniane bale. Oprócz tego dużą popularnością cieszy się cegła klinkierowa i studnie wykonane z kamienia.
Drewniana studnia ogrodowa
Niewątpliwą zaletą drewnianej studni ogrodowej jest to, że można ją kupić gotową do montażu obudowę. O ile w przypadku studni ceglanej czy kamiennej nie jest to możliwe, o tyle obudowywanie studni drewnianej nie wymaga wiele czasu i pracy. Studnia ogrodowa drewniana może być zbudowana z belek lub listew ustawionych pionowo bądź poziomo. Dużym atutem takiej studni jest możliwość zamontowania elementów dekoracyjnych na jej zwieńczeniu, co jeszcze bardziej podniesie jej wartość estetyczną.
Jak zabezpieczyć studnię ogrodową?
Odpowiednie zabezpieczenie studni jest niezwykle ważną kwestią. Od niej bowiem zależeć będzie bezpieczeństwo domowników. Uznaje się, że minimalna wysokość obudowy studni powinna wynosić około 1 metra. Oprócz tego studnia powinna być zabezpieczona trwałym i solidnym nakryciem, które będzie chronić jej wnętrze. Bardzo ważne jest także, aby teren otaczający studnię był na pokryty utwardzoną nawierzchnią ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym, w pasie liczącym co najmniej jeden metr szerokości.