domoforma.pl

Dom i wnętrza

dom parterowy 100 m2
Dom

Kiedy warto wybrać dom parterowy 100 m2?

Dom to ogromna inwestycja. Nie mówimy wyłącznie o budowie, ale również o późniejszym utrzymaniu nieruchomości. Jak wybrać dom, który będzie optymalny dla rodziny?

Idealny rozmiar

Budowa domu wiąże się z koniecznością odpowiedzi ma mnóstwo pytań. Jednym z najważniejszych jest metraż, jaki powinien posiadać dom, który będzie idealnie wpisywał się w potrzeby rodziny.

Bardzo często w pierwszym odruchu inwestor planuje kilka sypialni, łazienek, gabinet czy pokój dla gości. Tylko czy naprawdę te pokoje są niezbędne?

Wybierając projekt domu parterowego 100 metrowego, bardzo często inwestorzy zapominają o pomieszczeniach, które są bardzo potrzebne. Garaż na drugi samochód, spiżarnia, w której można przechowywać produkty spożywcze czy wreszcie kotłownia, która powinna być oddzielona od domu drzwiami, dzięki czemu dużo łatwiej będzie zadbać o porządek w mieszkaniu – to są pomieszczenia, które mogą okazać się niezbędne.

Dom parterowy 100 m2 jest optymalną wielkością dla rodziny 2 + 2 lub dla starszych osób, których dzieci już wyprowadziły się, a teraz wyłącznie cieszą się towarzystwem przyjeżdżających wnuków.

Dom na wąską działkę

Nie zawsze działka, którą posiada inwestor jest idealna. Czasami działki, które są w mieście są wąskie, ale długie. Taka działka nie jest łatwa do zagospodarowania, ale nie znaczy to, że jest to inwestycja, która z góry skazana jest na porażkę.

Dom parterowy 100 m2 w kształcie litery I idealnie będzie wyglądał na długiej działce. Wybierając projekt domu, który z jednej strony nie posiada okien można umiejscowić dom już w odległości 1 metra od granicy działki. Trzeba pamiętać, że przepisy prawa budowlanego nakazują odległość 4 metrów od granicy działki, gdy budynek ma okna.

Usytuowanie domu bliżej granicy działki pozwoli na pozostawienie wolnej przestrzeni, która można wykorzystać. Warto postawić dodatkowy garaż, zrobić plac zabawa dla dzieci, miejsce na grilla czy ogródek warzywny.

Warto pamiętać, że dom parterowy 100 m2 o dwuspadowym dachu jest wyjątkowo estetyczny i przyjemny dla oka. Jednocześnie dach, który nie ma wielu załamań jest bardzo korzystny, gdyż jest nie tylko tańszy w budowie, ale następnie w eksploatacji. Domy, które mają dach kilku spadowy są narażone na dodatkowe utraty ciepła. Każde załamania dachu to niebezpieczeństwo powstania mostków termicznych, które spowodują utratę cennego ciepła, co niekorzystnie odbija się na rachunkach za ogrzewanie nieruchomości.

Dla kogo idealny jest dom parterowy?

Dom parterowy 100 m2 to propozycja, która świetnie sprawdzi się dla młodych ludzi, którzy dopiero planują powiększenie rodziny. Możliwość wykorzystania z czasem poddasza pozwala na zaaranżowanie dodatkowych pokoi dla dzieci, sypialni czy łazienki, gdy przyjdzie taka potrzeba.

Poddasze, które jest niewykończone, w żaden sposób nie wpływa na wystrój domu. Nie przeszkadza również w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki temu można wykończyć je za wiele lat lub na zawsze pozostawić jako przestrzeń użytkową.

Dom parterowy 100 m2 jest również idealną propozycją dla osób starszych. Usytuowanie wszystkich pokoi na parterze eliminuje konieczność chodzenia po schodach, co z czasem może okazać się bardzo dużą niedogodnością.

Dom parterowy 100 m2 jest bardzo funkcjonalny i również estetyczny. Bardzo elegancko wpisuje się w nowoczesną stylistykę. Jednak jego największą zaletą jest tania eksploatacja. Inwestor musi zdawać sobie sprawę, że koszty budowy domu to jedno, ale jego utrzymanie to zupełnie oddzielna sprawa. Budowa domu funkcjonalnego i przyjaznego to szansa na unikniecie wysokich kosztów utrzymania, które będą obciążeniem już na zawsze.