domoforma.pl

Dom i wnętrza

Jak założyć własny ogród
Ogród

Jak założyć własny ogród?

W Polsce zapanowała moda na piękne ogrody i nie ma znaczenia jego wielkość. Każdy kawałek przestrzeni wokół domu można odpowiednio zaprojektować i zagospodarować. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe.

Projektowanie ogrodów

Przed przystąpieniem do projektowania ogrodu należy zastanowić się, jakie funkcje ma pełnić poza funkcją dekoracyjną. Od tego będzie zależało rozmieszczenie poszczególnych stref, ich zagospodarowanie oraz nasadzenia roślin. 

Najczęściej w ogrodzie chcemy mieć strefę wypoczynku, miejsce do zabaw dla dzieci, miejsce do grillowania. 

W ogrodach o dużych powierzchniach niektórzy chcą wygospodarować część użytkową przeznaczoną na uprawianie warzyw i owoców na własne potrzeby. 

Dopiero na podstawie tych danych firma zajmująca się zakładaniem ogrodów może przystąpić do sporządzenia projektu ogrodu. Najpierw sporządzi jego plan i naniesie na nim wszystkie istniejące już obiekty architektoniczne oraz drzewa.  W dalszej kolejności architekt krajobrazu doda kolejne. Dzięki temu ogród zachowa spójność i funkcjonalność. 

Na koniec przygotuje wizualizację ogrodu, która będzie konsultowana z właścicielem.

Zakładanie ogrodów

Prace nad nowym ogrodem zaczynają się od sprawdzenia właściwości gleby, uwzględnienia warunków klimatycznych oraz nasłonecznienia. Od tego zależeć będzie dobór roślin do poszczególnych rejonów ogrodu. Czasami będzie potrzebne kształtowanie terenu lub nawiezienie wierzchniej warstwy gleby. 

Zakładanie ogrodu najlepiej zacząć na wiosnę, kiedy rozpoczyna się okres wegetacji roślin i większość nasadzeń kończy się sukcesem. 

Większość osób spodziewa się, że już w pierwszym roku ogród będzie się pięknie prezentował w pełnej krasie.  Dotyczy to tylko kwiatów, traw ozdobnych, na pełny rozwój krzewów i drzew trzeba będzie poczekać kilka lat. 

Co oferują firmy zakładające ogrody?

Założenie ogrodu wymaga profesjonalnej wiedzy i umiejętności, to właśnie dlatego coraz więcej osób powierza zakładanie ogrodów wyspecjalizowanym firmom, które oferują także pomoc w dalszej pielęgnacji ogrodu. 

Główną korzyścią jest kompleksowa usługa obejmująca:

opracowanie projektu,

dobór i nasadzenia wszystkich roślin,

brukowanie alejek,

budowanie oczek wodnych, 

wykonanie murów oporowych,

budowanie skalniaków,

instalację oświetlenia ogrodowego. 

Dobrym i godnym polecenia przykładem takiej firmy jest RTB Serwis (http://rtbserwis.pl/), działająca na terenie województwa pomorskiego. To nie tylko profesjonaliści, ale przede wszystkim pasjonaci i entuzjaści. Dzięki nim zakładane przez nich ogrody cechuje indywidualizm i spójność stylistyki ogrodu.