domoforma.pl

Dom i wnętrza

Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem
Dom

Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem?

Rolety zewnętrzne to często montowany element wyposażenia domu. Są używane po to, by ochronić nas przed włamaniem, a w ciepłe dni nie dopuścić do wniknięcia promieni słonecznych. Rolety mają również zastosowanie w okresie jesienno-zimowym. Dzięki nim możemy zabezpieczyć pomieszczenia przed utratą ciepła, co przynosi realne oszczędności na kosztach ogrzewania.

Mniejsze straty ciepła

W miesiącach zimowych zamykamy okna, aby ograniczyć utratę ciepła i wychłodzenie pomieszczeń. Dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem możemy uzyskać za pomocą rolet zewnętrznych. Dzięki nim straty ciepła mogą być mniejsze nawet o kilka procent. Aby działanie rolet zewnętrznych było skuteczne, muszą być jednak dostosowane do wizualnie naszego domu, a także zamontowane w prawidłowy sposób.

Dodatkowa izolacja

Roleta zewnętrzna chroni pomieszczenie przed utratą ciepła wtedy, gdy pomiędzy powierzchnią okna a pancerzem rolety wytwarza się poduszka powietrzna. Działa ona jak dodatkowa warstwa izolująca, dlatego jest to bardziej skuteczne zabezpieczenie niż zwykłe żaluzje lub okiennice. Poza tym podnosząc lub opuszczając roletę, możemy kontrolować ilość powietrza przenikającego do wnętrza domu.

Niższe koszty ogrzewania

Oprócz zwiększenia komfortu termicznego, w okresie zimowym rolety zewnętrze są w stanie skutecznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Koszty ogrzewania można wtedy obniżyć nawet o 1/3. W tym celu trzeba zamontować rolety z dodatkowym ociepleniem, które może być wykonane, na przykład, z pomocą pianki poliuretanowej. Powoduje to wydłużenie drogi, jaką musi pokonać ciepło, aby przedostało się z wnętrza domu do otoczenia. W konsekwencji utrzymujemy wyższą temperaturę w pomieszczeniach.

Odzyskiwanie energii

Jeżeli chcemy uzyskać najlepszy bilans energetyczny, trzeba też zastanowić się nad możliwością odzyskiwania energii słonecznej w ciągu dnia. Aby było to możliwe, wystarczy, że roleta zewnętrzna będzie podniesiona w momencie silnego nasłonecznienia. Natomiast w nocy, podczas spadków temperatury, rolety należy opuszczać, aby chronić dom przed wnikaniem zimna.

Optymalne wykorzystanie

Ręczne sterowanie może być uciążliwe, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest montaż automatycznego systemu otwierania i zamykania rolet. Dzięki temu zwiększymy maksymalnie zatrzymywanie ciepła i oszczędności energii. System pozwala na programowanie czasu podnoszenia rolet, który może być powiązany z warunkami atmosferycznymi.

Ma to szczególne znaczenie w okresach, gdy wyjeżdżamy z domu. Automatyczne mechanizmy pozwalają chronić wnętrze domu przed stratami ciepła i niską temperaturą nawet na odległość. Sterowanie systemem może być wykonywane za pomocą urządzenia mobilnego, takiego jak tablet czy smartfon.

Odpowiednio użytkowane rolety zewnętrzne są w stanie znacznie ograniczyć utratę ciepła i zapewnić ochronę przed niskimi temperaturami. Dzięki temu utrzymamy przyjemny klimat w pomieszczeniach i zmniejszymy koszty ogrzewania. Roleta zewnętrzna to komfort dla nas i naszych najbliższych.

Sprawdź ofertę na rolety zewnętrzne prosto u producenta https://anwis.pl/pl/rolety-zewnetrzne.