domoforma.pl

Dom i wnętrza

Jak poprawić jakość powietrza? O filtrach do nawilżaczy powietrza
Dom

Jak poprawić jakość powietrza? O filtrach do nawilżaczy powietrza

Jakość powietrza w mieszkaniu ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Niestety, w samym mieszkaniu może być ono zanieczyszczone w znacznym stopniu, na co mają wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrze – szkodliwe zanieczyszczenia mogą dostawać się między innymi przez okna oraz otworami wentylacyjnymi. Jak temu skutecznie zapobiec?

Zastosowanie oczyszczaczy z odpowiednimi filtrami

Powietrze w domu może być w bardzo dużym stopniu zanieczyszczone. Szkodliwe pyły przedostają się między innymi oknami, gdy wietrzymy pokoje. W domu mogą się więc pojawić pyły z rychliwej ulicy, a także alergeny z rosnących w pobliżu roślin takich jak trawy czy drzewa. Są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia i mogą być odpowiedzialne za rozwój poważnych chorób. Nic więc dziwnego, że niektórzy chcą pozytywnie wpłynąć na jakość domowego powietrza i stosują w tym celu specjalne oczyszczacze i nawilżacze.

Ponadto wszystkie mieszkania są także narażone na zbyt suche powietrze, co zdarza się przede wszystkim w sezonie grzewczym, a to także nie wychodzi nam na zdrowie. Suche powietrze to gwarancja częstszych chorób górnych dróg oddechowych, które w suchym pomieszczeniu mogą się jeszcze bardziej nasilać.

Więcej informacji i możliwość zakupu online: https://filterbank.pl/pl/c/Filtry-do-nawilzaczy-powietrza/14

Nawilżacze powietrza i odpowiednie filtry

Nawilżacze powietrza to specjalne urządzenia, które mają za zadanie zarówno nawilżyć powietrze, jak i zazwyczaj również oczyścić je z niebezpiecznych związków znajdujących. Ich najważniejszym elementem są filtry do nawilżaczy powietrza, które w zależności od rodzaju mogą być mniej lub bardziej wydajne. Na ich skuteczność wpływa bardzo wiele czynników, a ponadto różnią się one także swoimi funkcjami.

Gwarancją dobrej jakości powietrza jest dobór odpowiedniego filtra. Filtry do nawilżaczy powietrza są także elementem urządzenie, które należy systematycznie wymieniać – tak często, jak zaleca przede wszystkim producent. Dzięki temu mamy pewność, że urządzenia spełnia swoje funkcje odpowiednio dobrze.

Rodzaje filtrów do nawilżaczy powietrza

W sprzedaży dostępne są różne filtry do nawilżaczy powietrza. Można wśród nich wymienić między innymi filtry wodne. Jako że zanieczyszczenie kumulują się wtedy w wodzie, to urządzenie wymaga również systematycznej wymiany wody. Oczywiście rodzaj filtra trzeba także dobrać odpowiednio do rodzaju urządzenia. W sklepach dostępne są całkiem proste nawilżacze, jak i takie, które mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji.

Dużym zainteresowaniem cieszą się filtry do nawilżacza ewaporacyjnego. W takim nawilżaczu funkcje filtra pełnią specjalne maty. Urządzenia te wytwarzają delikatną mgiełkę, a zanieczyszczenia z powietrza pozostają w wodzie. Inne rodzaje filtrów to między innymi filtry do nawilżaczy powietrza węglowe czy elektrostatyczne, które w swoim działaniu wykorzystują zjawisko jonizacji. W zależności od rodzaju filtra z powietrza mogą być usuwane bardzo różne szkodliwe związki oraz alergeny. Jednym z najskuteczniejszych są filtry do nawilżaczy HEPA.

Wybór odpowiedniego filtra do oczyszczacza powietrza

Filtry do nawilżaczy powietrza dobiera się nie tylko pod względem odpowiedniego rodzaju urządzenia. Mogą one także różnić się swoją wydajnością. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać je adekwatnie do swoich potrzeb oraz preferencji. Jeśli używamy nawilżacza często i oczekujemy od nich również większej skuteczności co do usuwania groźnych zanieczyszczeń, to lepiej zainwestować w dobrej jakości filtry. Ponadto ich skuteczność jest także uzależniona do systematycznego wymieniania, a należy robić to tak często, jak zaleca producent.