gotowe projekty domów

WARTO WIEDZIEĆ


Ciepło z kominka ogranicza koszty grzewcze

Zimne jesienne i zimowe wieczory z perspektywy ciepłego domu stają się niezwykle przyjemne. Wybierając nowoczesne projekty domów jednorodzinnych warto zobaczyć w jaki sposób ciepło to będzie rozprowadzane. Obecnie kominki stały się nie tylko atrakcyjnymi dekoracjami, ale też istotnym źródłem ciepła. Coraz więcej osób dostrzega, że ich obecność zmniejsza koszty związane z ogrzewaniem gazowym czy olejowym.
Wybierając projekty nowoczesnych domów warto zastanowić się nad ich ogrzewaniem i przeanalizować koszty jakie będą się z tym wiązały. Istnieje wiele różnych możliwości, które wzajemnie się uzupełniają przez co wpływają na znaczne obniżenie kosztów.
Najczęstszym wyborem jakiego dokonują przyszli mieszkańcy wybierający gotowe projekty domów jest decyzja o kominku podłączonym do centralnego ogrzewania. Dzięki temu stanowi on źródło ciepła dla tradycyjnej instalacji c.o. – zarówno grzejnikowej, jak i ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie wymaga zamontowania tzw. kominka z płaszczem wodnym. W tych kominkach tylko niewielka część ciepła (10 -20 %) przekazywana jest na zasadzie promieniowania, głównie przez szybę. Pozostałe ciepło przekazywane jest wodzie, która napływając między ścianki płaszcza otaczającego komorę paleniskową kominka, odbiera od nich ciepło a następnie przekazuje je do instalacji grzewczej. Nowoczesne projekty domów parterowych zakładają m.in. takie rozwiązania.
Najważniejszą zaletą kominków z płaszczem wodnym jest ich szeroka funkcjonalność. Mogą być zarówno podstawowym, jak i uzupełniającym źródłem ciepła. Nie bez znaczenia jest również wydajność, którą można regulować według zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło. Dopływ powietrza stymuluje się przez zmianę prędkości obrotowej wentylatora, który jest sterowany elektronicznie. Projekty domów nowoczesnych są odpowiednio dopasowane do tego typu ogrzewania tak więc wentylator ten jest odpowiednio ulokowany. Daje to możliwość dość dokładnej kontroli spalania i ustawiania wydajności kominka. W zależności od zapotrzebowania temperatura wody w instalacji grzewczej może zmieniać się od 40 do 80 °C.
copywriting by Maria Kilijańska

tel. +48 22 296 79 84        +48 721 546 568
© Copyright Roman Tomecki Architekci. Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt i wykonanie: Positive Power - Agencja Interaktywna, tworzenie stron, projektowanie stron, cms, budowa sklepów, tworzenie sklepów